Od chwili przybycia kota do domu, nowy opiekun staje się odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo. W nowym otoczeniu kot musi obdarzyć nowego opiekuna takim samym zaufaniem, jakim dotychczas darzył matkę i hodowcę. Prawidłowy rozwój kota zależy teraz od opieki, jaką otoczy go nowy właściciel.
Wszelkie czynności przy małym kocie należy wykonywać bardzo ostriożnie. Gwałtowne i niedelikatne ruchy mogą go przestraszyć lub zrobić mu krzywdę.
Niewłaściwe zachowanie: ciągnięcie za ogon lub uszy, chwytanie za głowę, podnoszenie za przednie łapy.
Inne zwierzęta w domu: kot z innymi zwierzętami powinien zapoznawać się stopniowo i pod nadzorem. Przez pierwsze dnypodtrzymać wszystkie przywileje pierwszego zwierzęy zapewnić zwierzęciu spokój na jego terytorium.
Kocię powinno przebywać na ograniczonej przestrzeni, stopniowo poznając nowe miejsca.
PIES- wbrew pozorom dobrze zsocjalizowany pies łatwo zaakceptuje małego kota. Niektóre psy mogą być mniej tolerancyjne, ale ostrzegawcze pacnięcie łapą sprawi ze pies nabierze respektu i wzajemne stosunki ułożą się bez większych problemów.
Inny kot- ten proces może być trudniejszy i bardziej skomplikowany. Dorosły kot nie będzie uszczęśliwiony faktem przybycia nowego mieszkańca na swoje terytorium. Będzie okazywał swoje niezadowolenie przyjmując postawy mające na celu przestraszenie kociaka. Proces akceptacji może trwać nawet kilka miesięcy. W czasie pierwszego spotkania zwierząt nie można tolerować żadnych przejawów agresji. Najlepiej jeśli odbywa się na neutralnym terenie gdy zwierzęta są zrelaksowane np. zabawą. Należy powtarzać spotkania dopóki koty nie zaakceptują swojej wzajemnej obecności.